Planując budowę domu dość często zapominamy o pomieszczeniach i elementach architektonicznych, które wpływają na ogólną powierzchnię użytkową budynku. Nie pełnią one znaczących funkcji dla mieszkańców, jednak ich brak sprawia, że domy jednorodzinne są całkowicie niefunkcjonalne.

Dodatkowy budynek gospodarczy to właśnie jedno z takich pomieszczeń. Jeżeli nasza działka i warunki zabudowy na to pozwalają, warto zaplanować ten budynek na naszej posesji. Kilkanaście metrów kwadratowych w zupełności wystarczy, aby można było przechowywać w nim narzędzia ogrodnicze czy dodatkowy sprzęt do majsterkowania. Innym rozwiązaniem są także projekty domów z garażem, w których to możemy wydzielić miejsce na przechowywanie np. rowerów czy innego sprzętu.

Jednak w sytuacji, gdy na naszej działce brak miejsca na budynki gospodarcze, a garaż jednostanowiskowy nie pomieści niczego więcej niż samochodu, domy jednorodzinne powinny przewidywać w projekcie miejsce na dodatkowe magazyny i schowki. Posiadając domy podpiwniczone, to właśnie w piwnicy jest na to miejsce. Budując jednak dom niepodpiwniczony, możemy mieć problem z usytuowaniem dodatkowych pomieszczeń.

Część rzeczy możemy przechowywać w garderobie (drobny sprzęt, walizki). Jeżeli mamy domy z poddaszem czy domy piętrowe – możemy wykorzystać wnękę powstałą pod schodami. Jednym z rozwiązań jest również wydzielenie kosztem powierzchni kuchni, małej wnęki od strony garażu.

Jeżeli nasz dom nie będzie ogrzewany elektrycznie, to projekt domu powinien przewidywać kotłownię. Pomieszczenie w którym będzie znajdował się kocioł gazowy musi mieć kubaturę nie mniejszą niż 8m3.

Wybierając projekty domów nie zapominajmy o pomieszczeniu jakim jest wiatrołap. Prawo Budowlane nie przewiduje konieczności stosowania wiatrołapów w domach jednorodzinnych, jednak są to pomieszczenia bardzo użyteczne i funkcjonalne. Coraz bardzie popularne projekty domów energooszczędnych zawsze przewidują w budowie domu wiatrołap. Chroni on wnętrza przed wychłodzeniem, blokuje dostęp wiatru, deszczu czy zimna z zewnątrz. Już całkiem mała powierzchnia wiatrołapu ( 1,3 m długości i 1,2 szerokości) zabezpieczy nasze domy przed czynnikami zewnętrznymi.

Na ogólną powierzchnię użytkową domu wpływ mają także projekty korytarzy czy hol. Wymiary jakie powinny mieć drzwi wewnętrzne nie mogą być mniejsze niż 80×200 cm, a drzwi zewnętrzne wejściowe – minimum 90×200 cm. Drzwi do łazienek powinny otwierać się na zewnątrz. Natomiast szerokość korytarza (właśnie z otwartymi drzwiami), aby była funkcjonalna nie powinna być mniejsza niż 200 cm.

Gotowe projekty domów zawsze mają podaną powierzchnię użytkową. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, że zgodnie z prawem wartość ta może być podana na dwa sposoby, w zależności od użytej Polskiej Normy.

Powierzchnia użytkowa to część powierzchni kondygnacji netto, która odpowiada potrzebom i przeznaczeniu budynku. Używając do jej obliczenia normy PN-070 B-02365 z 1970r. to powierzchnia wszystkich pomieszczeń z wyłączeniem pomieszczeń technicznych, gospodarczych, strychu i garażu. Wylicza się ją bez okładzin ściennych i tynków.

Powierzchnię użytkową poddasza wylicza się w następujący sposób:

powierzchnia pomieszczeń o wysokości 2,20 m – w 100%
powierzchnia pomieszczeń o wysokości od 1,40 m do 2,20 m – w 50%
powierzchnia pomieszczeń o wysokości poniżej 1,40 m – nie wlicza się.
Druga norma PN-ISO 9836 z 1997 r. to powierzchnia wszystkich pomieszczeń w stanie wykończonym, łącznie z tynkami.

powierzchnia poniżej 1,90 m ” nie wlicza się
pomieszczenie poddasza ” powierzchnia liczona w poziomie podłogi
Budując domy z poddaszem różnica ta jest szczególnie ważna. W zależności od wartości kąta nachylenia dachu, powierzchnia poddasza może być ograniczona przez powstałe skosy i załamania. Pamiętajmy także, że to warunki zabudowy mogą nakładać na nas maksymalną powierzchnię i kąt. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy wybierając projekty domów jednorodzinnych, zwracali szczególną uwagę według jakiej normy została wyliczona powierzchnia użytkowa.